The 14th Annual Western Canadian Music Awards Show 
Award Winners Announcement

October 15, 2016, Regina, SK: BreakOut West is excited to announce the full list of Western Canadian Music Award winners, celebrating the best of artistic and music industry talent in western Canada. The 14th annual event saw attendees and delegates flock to Regina for the conference, festival and awards show, from across the western provinces, as well as the rest of Canada, the US, UK, Poland, Germany, Austria and even Estonia.

On Thursday at the Western Canadian Music Awards Show at Casino Regina, winners were honoured for several award categories as well as Hall of Fame Inductee Colin James, presented by FACTOR. Throughout Friday and Saturday night the balance of award winners were announced in front of fans and enthusiastic crowds at festival showcases across the city of Regina. On Saturday morning the Industry Award winners were announced and honoured with a brunch hosted at the DoubleTree by Hilton.

Here is the full list of award winners for both Artistic and Industry-based Western Canadian Music Awards:

2016 Western Canadian Music Award Winners

Aboriginal Artist of the Year
William Prince

Blues Artist of the Year
Romi Mayes

BreakOut Artist of the Year presented by Sawchyn Guitars Ltd.
The Bros. Landreth

Children's Artist of the Year presented by SaskTel
Nadia Gaudet & Jason Burnstick

Classical Artist/Ensemble of the Year presented by Canadian Music Centre
Couloir

Classical Composition of the Year
Along the King's Road - Jason Cullimore

Country Artist of the Year presented by CCMA
Brett Kissel

Electronic/Dance Artist of the Year
Delhi 2 Dublin

Francophone Artist of the Year
Jocelyne Baribeau

Instrumental Artist of the Year
Pugs and Crows

Jazz Artist of the Year
Curtis Nowosad Quintet

Metal/Hard Music Artist of the Year
Striker

Pop Artist of the Year
Lexi Strate

Producer of the Year presented by Nimbus School of Recording & Media
Colin Stewart

Rap/Hip Hop Artist of the Year
SonReal

Recording of the Year presented by Stingray Music
Yukon Blonde

Rock Artist of the Year presented by Radio Starmaker
The Wet Secrets

Roots Duo/Group of the Year presented by Musicians' Rights Organization Canada (MROC)
Northern Beauties

Roots Solo Artist of the Year presented by Big Rock Brewery
Frazey Ford

Songwriter(s) of the Year presented by SOCAN
Pharis Romero - A Wanderer I'll Stay "Pharis & Jason Romero - A Wanderer I'll Stay"

Spiritual Artist of the Year
Yvonne St. Germaine

Urban Artist of the Year
David Morin

Video Director of the Yearpresented by MuchFACT
Ft. Langley (for Aidan Knight "All Clear")

Visual Media Composer of the Year presented by Green Sky Labs Inc.
Alec Harrison

World Artist of the Year
Tasman Jude

2016 Western Canadian Music Industry Award Winners

Audio Engineering Award
Nygel Asselin

Community Excellence Award presented by Casino Regina
West End Cultural Centre

Excellence in Visual Design
Roberta Hansen

Impact in Artist Development
Paquin Artists Agency

Impact in Live Music presented by Music Canada Live
Rawk Entertainment Group Inc.

Impact in Music Marketing
Live Nation Canada

2016 Heritage Award
John Arcand

2016 Kevin Walters Industry Builder Award presented by Live Nation
Derek Bachman (posthumously)

BreakOut West would like to thank FACTOR, the Government of Canada, and Canada's private radio broadcasters, the 6 member industry associations that make up the Western Canadian Music Alliance and their funding bodies, and all 2016 award and event sponsors for making the 14th annual BreakOut West a great success. BreakOut West also wishes to acknowledge the support of Creative Saskatchewan, the City of Regina / Tourism Regina, Tourism Saskatchewan, The Regina Hotel Association and SaskMusic in bringing BreakOut West to Regina.

 

2016 WESTERN CANADIAN MUSIC AWARD NOMINEES
- Artistic & Industry -

And the nominees are.... 

 

2016 Western Canadian Music Awards Nominees:
   
Aboriginal Artist of the Year
David Morin (BC)
Digawolf (NT)
Don Amero (MB)
Nadia Gaudet & Jason Burnstick (MB)
William Prince (MB)
  
Blues Artist of the Year
David Gogo (BC)
David Vest (BC)
Debra Power (AB)
Harpdog Brown & The Travelin' Blues Show (BC)
Romi Mayes (MB)
  
BreakOut Artist of the Year Presented By Sawchyn Guitars Ltd. 
Aidan Knight (BC)
Brett Kissel (AB)
Michael Bernard Fitzgerald (AB)
The Bros. Landreth (MB)
We Are The City (BC)
 
Children's Artist of the Year, presented by SaskTel
Bobs & LoLo (BC)
Hilary Grist (BC)
Nadia Gaudet & Jason Burnstick (MB)
Raffi (BC)
The Kerplunks (BC)
  
Classical Artist/Ensemble of the Year, presented by Canadian Music Centre
Couloir (AB)
Turning Point Ensemble and musica intima (BC)
Paolo Bortolussi (BC)
Roger Admiral (AB)
Winnipeg Symphony Orchestra (MB)
 
Classical Composition of the Year
Songs from the Rainshadow's Edge - Benton Roark (BC)
Along the King's Road - Jason Cullimore (SK)
Birds of Paradise Lost - John Oliver (BC)
15 for Piano - Howard Bashaw (AB)
Of Heart and Tide - Sid Robinovitch (MB)
 
Country Artist of the Year
Bobby Wills (AB)
Brett Kissel (AB)
George Canyon (AB)
Jess Moskaluke (SK)
Keith and Renee (MB)
 
Electronic/Dance Artist of the Year
Delhi 2 Dublin (BC)
DiRTY RADIO (BC)
Ghost Twin (MB)
Grey Saturn (BC)
Soulier (AB)
 
Francophone Artist of the Year
Arnaud Granoux (BC)
Jocelyne Baribeau (MB)
Justin Lacroix Band (MB)
Le Destin du Jazz-Club! (BC)
Nadia Gaudet & Jason Burnstick (MB)
 
Instrumental Artist of the Year
Daniel Koulack (MB)
Don Alder (BC)
Hutchinson Andrew Trio (AB)
Michael Kaeshammer (BC)
Pugs and Crows (BC)

Jazz Artist of the Year
Al Muirhead (AB)
Chris Gestrin & Bernie Arai (BC)
Curtis Nowosad Quintet (MB)
Jaclyn Guillou (BC)
Le Destin du Jazz-Club! (BC)
 
Metal/Hard Music Artist of the Year
KEN mode (MB)
Shooting Guns (SK)
Striker (AB)
Third Ion (SK)
Van Halst (AB)
 
Pop Artist of the Year
Bryan Finlay (AB)
Derrival (BC)
JP Hoe (MB)
Lexi Strate (AB)
We Are The City (BC)
 
Rap/Hip Hop Artist of the Year
Alpha Omega (BC)
Arlo Maverick (AB)
Evil Ebenezer (BC)
Snak The Ripper (BC)
SonReal (BC)
 
Recording of the Year, presented by Stingray Music
Aidan Knight - Each Other (BC)
Jordan Klassen - Javelin (BC)
Library Voices - Lovish (SK)
Pharis and Jason Romero - A Wanderer I'll Stay (BC)
Yukon Blonde - On Blonde (BC)
 
Rock Artist of the Year, presented by Radio Starmaker
Aidan Knight (BC)
Rae Spoon (BC)
The Sheepdogs (SK)
The Wet Secrets (AB)
Yukon Blonde (BC)
 
Roots Duo/Group of the Year, presented by Musicians' Rights Organization Canada (MROC)
Crooked Brothers (MB)
Jon and Roy (BC)
Northern Beauties (AB)
Rosie & The Riveters (SK)
Sweet Alibi (MB)
 
Roots Solo Artist of the Year, presented by Big Rock Brewery
Corb Lund (AB)
Frazey Ford (BC)
Matt Patershuk (AB)
Oliver Swain (BC)
William Prince (MB)

Producer of the Year
Brad Prosko / Brad Prosko Production - Poor Nameless Boy "Bravery," Chris Henderson "Craves the Chaos," (SK)
Dana "Rusty" Matyas - Federal Lights "Coeur De Lion" (MB)
Library Voices - Library Voices "Lovish" (SK)
Spencer Cheyne / OCL Studios - Maddison Krebs "Bullseye" (AB)
Colin Stewart / Hive Studios - Yukon Blonde "On Blonde" (BC)
 
Songwriter(s) of the Year, presented by SOCAN
Corb Lund - "S Lazy H" from Corb Lund Things That Can't Be Undone (AB)
George Canyon, Terry McBride, Brice Long - "Lifetime" from George Canyon I Got This (AB)
Kacy Anderson and Clayton Linthicum - "Brunswick Stew" from Kacy & Clayton Strange Country (SK)
Megan Nash - "Deer Head" from Megan Nash Song Harvest: Volume One (SK)
Pharis Romero - "A Wanderer I'll Stay" from Pharis & Jason Romero A Wanderer I'll Stay (BC)
  
Spiritual Artist of the Year
Marika (BC)
Mike R Schuster (AB)
Samanvaya Kirtan (SK)
Tim Neufeld (BC)
Yvonne St. Germaine (SK)
 
Urban Artist of the Year
Coco Jafro (BC)
David Morin (BC)
Ghost (BC)
Kristie McCracken (BC)
The New Groovement (BC)
 
World Artist of the Year
Buckman Coe (BC)
Mazacote (BC)
Tasman Jude (AB)
Locarno (BC)
Young Medicine (AB)

Video Director of the Year
Ft. Langley - Aidan Knight "All Clear" (BC)
Wade Tompkins - Arlo Maverick "More" (AB)
Stephano Barberis / The Field - Chad Brownlee "Hearts On Fire" (BC)
David Tenniswood / Scopitone Films - Jess Moskaluke "Kiss Me Quiet" (SK)
Steve Bays - Limblifter "Hotel Knife" (BC)
 
Visual Media Composer of the Year
Alec Harrison - 2014 FIFA World Cup Open (ESPN) (AB)
Factor Eight (SK)
Graham Epp - FM Youth (MB)
Mike Twining and Andrew Twining - Gigantique Music Boutique (BC)
Russell Broom - Sitting on the Edge of Marlene, Whatever Happened To, Makeover Wish, Canada Heritage Minutes, Alberta Primetime, A&E Biography, Celebrity Style Storie (AB)

  

2016 Western Canadian Music Awards Industry Nominees:
 
Audio Engineering Award
Bart McKay - Brett Kissel "Airwaves" (SK)
Ben Kaplan - Daniel Wesley, Faceplants, Head of the Herd, Jon Bryant, Blades of Steel (BC)
Nygel Asselin - Jon Bryant "Twenty Something" (BC)
Russell Broom - Ryan Gartner, JP Maurice & The Wisers, Trinity Bradshaw, Amber Haydey (AB)
Ryan Worsley - P'aris, Dear Rouge, The Tourist Company, Bed Of Stars, Emilie and Ogden, Basia Bulat (BC)
 
Community Excellence Award
Brent Oliver (AB)
Creative City Centre Inc. (SK)
Rifflandia Festival (BC)
The Broadway Theatre (SK)
The West End Cultural Centre (MB)
 
Excellence in Visual Design
Bronwin Parks / Feisty Creative - Twin Kennedy, Blake Reid, Sky Wyatt, Karen Lee Batten, Tanya Ryan (BC)
Jared Robinson - Pimpton, Scott Benson Band, LunarTheory, Sharon Gudereit, Samatha Pichard, Katie Miller, Acadence, Alexandra Barabe, Unkle Adams, Above the Crown, Awaken Aries, Highwind (SK)
Lee Froese - Sc Mira, The Noble Thiefs (BC)
Roberta Hansen - The Small Glories (MB)
Ultimate Power Duo, Casper Konefal, Jordyn Bochon, Tyler Jenkins, Scott Kowalchuk, Elaine Will, Owen Gieni, Tom Bagley, Riley Rossmo, Nathan Wahl, Donny Sparrow, Cate Francis, Ken Davis - Ultimate Power Duo (SK)
Volunteer Media (BC)
  
Impact in Artist Development
Amelia Artists (BC)
Invictus Entertainment Group (BC)
Paquin Artists Agency (MB)
The Feldman Agency (BC)
Tonic/Boompa Records (BC)

Impact in Live Music, presented by Music Canada Live
Adam Oppenheim - Stampede Entertainment Inc. (AB)
Commodore Ballroom (BC)
Rawk Entertainment Group (SK)
The West End Cultural Centre (MB)
Winnipeg Folk Festival (MB)
  
Impact in Music Marketing
Jacqueline Conway - Saskatchewan Jazz Festival (SK) 
Live Nation Canada (BC) 
MainStage Management (AB) 
Susan Busse (SK) 
Taron Cochrane Entertainment (SK)
 
2016 Heritage Award: John Arcand
 
2016 Kevin Walters Industry Builder Award: Derek Bachman (posthumously)
Festival Music Awards Conference Latest News